Balıkesir Temsilcisi Burhaniye Satranç Spor Kulübü Satranç Süper Liginde

SÜPER LİGDEYİZ

Balıkesir’i Türkiye Satranç Birinci Ligi’nde başarıyla temsil eden Burhaniye Satranç Spor Kulübü, 8. turda VARYANT(YÖNTEM) GENÇLİK SATRANÇ VE SPOR KULÜBÜ karşısında elde ettiği galibiyetle Ligin bitimine 1 maç kala üçüncü olarak Türkiye iş Bankası Satranç süper Ligi’ne yükselmeyi garantiledi.

GM Dragan Solak

Teknik Direktör ve Takım Kaptanı GM Dragan Solak yaptığı açıklamada “Birinci Lig’in en genç takımlarından biriyle mücadele ettik. Aslında hedefimiz Birinci Lig’i şampiyon olarak tamamlamaktı. Ama böyle genç ve gelecek vaad eden bir takımla Süper Lig’e yükselmek de bizim için önemli bir başarıdır. Balıkesir’e ve Burhaniye’ye çok daha büyük başarılar kazandırmak istiyoruz. bize inanan ve destek veren herkese teşekkür ederiz” dedi.

Kulüp Başkanı Dr. Birgi Tuna

Burhaniye Satranç Spor Kulübü Başkanı Dr. Birgi Tuna da yaptığı açıklamada, “GM Dragan Solak’ın Burhaniye’ye 2013 yılında yerleşmesi ile birlikte Balıkesir’de satranç sporu büyük ivme kazanmıştır. Bugün bu ivmenin ulaştırdığı en yüksek düzeye çıktık. Şimdi sırada İş Bankası Satranç Süper Ligi kupasını Balıkesir’e getirmek var.

Geçen yıl Burhaniye Celal Toraman Anadolu Lisesi takımı okul sporlarında Türkiye üçüncülüğü gibi büyük bir başarıya imza attı. Daha öncesinde ferdi olarak FM Alp Tuna Burhaniye’de düzenlenen okul sporları Türkiye Şampiyonasında Türkiye dördüncüsü olmuştu. Yine FM Alp Tuna Beşiktaş’ın Süper Lig Şampiyonu olan kadrosunda yer almıştı.

Şu anda Konya’da FM Alp Tuna ve Alimert Özsoy Boğaziçi Üniversitesi takımında Birinci Ligde, Orkun Efe Alumert ise İkinci Ligde Ortaca Belediye Spor Kulübü adına yarışıyor.

Bu sporcular hep Burhaniye Satranç Spor Kulübü bünyesinde GM Dragan Solak’ın eğitiminden geçti. GM Dragan Solak, Balıkesir için, Burhaniye için çok önemli bir değer. Biz bu değerin hakkını verip kendisinden de en iyi şekilde yararlanmak istiyoruz.

Bu başarının ortaya çıkabilmesi için öncelikle ligde yer almamız gerekiyordu. Bu konuda ligden çekilen bir takımla yaptığımız anlaşmayı kabul ederek bizi başvurumuz üzerine Birinci Lig’e kabul eden Türkiye Satranç Federasyonu Yönetim Kurulu ve Teknik Kurul yetkilileri ile tüm Federasyon çalışanlarına ayrı ayrı teşekkür ederiz.

Bize inanan ve desteğini esirgemeyen sponsorlarımıza da ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Onların maddi desteği olmasaydı bu başarıyı elde etmek imkansız olurdu. Bu başarıda spora gönül veren iş insanlarımız ve yatırımcılarımızın da payı çok büyüktür.

Kulübümüzün gelişiminde katkısı olan GM Evgenij Miroshnichenko ve GM Aleksander İpatov’u da unutmamak gerekir diye düşünüyorum. Onlar da Burhaniye de oldukları süre içinde hem kulübümüze hem de Türkiye’nin neresinden davet gelirse orada çeşitli etkinliklerle Türk satrancına önemli hizmetler verdiler. Buradan bu başarıyla onlara da bir selam göndermek isterim.

Yine Balıkesir’de satranç sporuna hizmet veren ZESDER bu başarının elde edilebilmesi için maddi manevi yanımızda durdu. Kendilerine özellikle teşekkür etmek isterim. Balıkesir’de satranç camiasının bir arada olması için mücadele eden Satranç İl Temsilcimiz Erdem Özgören ve ekibi de her konuda her zaman yanımızda olmuş bürokratik engelleri aşmamız için bize destek sağlamıştır. Balıkesir’de satranç hakemliğinin gelişmesinde katkıları olanlar da yüreğimizde ayrı bir yere sahiptir. Onlar sayesinde Balıkesir’de ve Burhaniye’de önemli organizasyonlara imza atılabilmiştir. Daha söylenebilecek çok şey var ama kısaca Balıkesir’imiz ve Burhaniye’miz için hayırlı olsun” dedi.

Burhaniye Satranç Spor Kulübü, önümüzdeki sezon Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi’nde satrancın devleri arasında mücadele edecek.

27.07.2019 Konya

Yorumlarınız

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.