Ve GM Dragan Solak Avrupa 4.’sü Oldu

Çok zorlu bir turnuva olan Avrupa Bireysel Satranç Şampiyonasında (European Individiual Chess Championship) hemşehrimiz, Büyük Ustamız, Milli takımımızın as oyuncusu GM Dragan Solak son turda da yenilgi yüzü görmeden beraberlikle AVRUPA 4.’LÜĞÜ ünvanını kazandı.

Turnuvanın en önemli özelliği bir ünvan yarışması olmasıydı. Avrupa Şampiyonu ünvanı kazanan Büyük Usta (GM) Alexander Motylev (IntRtg 2656) turnuvaya 33 sıradan başlamıştı. Turnuvanın ilk turunda Milli takım sporcularımızdan Cemil Can Ali Marandi ile karşılaştı. Uluslararası Usta ünvanına sahip (IM) Cemil Can Ali Marandi (IntRtg 2380) Büyük Usta ünvanına sahip (GM) Alexander Motylev ile berabere kalmayı başardı. Birinci tur sonunda bir Uluslararası Usta ile berabere kalan Büyük Usta Alexander Motylev’in Avrupa Şampiyonluğuna kadar yükselebileceğine kimse inanmıyordu. Aslında bu Milli Takımımızın da bir başarısıydı. Avrupa Bireysel Şampiyonası öncesinde Ankara’da düzenlenen kamp çalışmasını göz ardı etmemek gerekir. Bu çalışmayı gerçekleştiren ve gerek GM Dragan Solak’ı gerekse GM Alexander Ipatov’u Milli Takıma kazandıranları kutluyor ve onlara teşekkürü borç biliyoruz.

GM Dragan Solak ise 11 karşılaşmadan oluşan turnuvanın ilk turunda ünvanı bulunmayan Hakob Vardanian ile berabere kaldı. Bu beklenmedik ilk tur beraberliğine rağmen moralini bozmayan Büyük Usta (GM) Dragan Solak, 3. turda turnuvanın en yüksek rating puanına sahip (GM) Etienne Bacrot (Int Rtg 2739) ile berabere kalarak dikkatleri üstüne çekmeyi başardı. 5. Turda GM David Navara’ya (IntRtg  2700) karşı gelen galibiyet, herkesi heyecanlandırdı.

Bundan sonra ardı ardına birbirinden zorlu rakiplerle karşılaşan GM Dragan Solak, 9. Turda yerleştiği 2.’liği koruyamasa da 278 sporcunun katıldığı bu üst düzey turnuvada 4. olmayı başararak hem Milli Takımımıza hem de Burhaniye’lilere  büyük gurur yaşatmayı başardı.

 
DSC_3314

dragan final

Yorumlarınız

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.