Milli Takımımızın Tarihi Başarısı

Flaş! Millilerimizden Tarihi Galibiyet!
Cumartesi, 09 Kasım 2013 21:09
Varşova’da ikinci tur maçları sona eren Avrupa Takımlar Satranç Şampiyoası’nda A Milli Erkek Takımımız son Olimpiyat ikincisi ve Avrupa Şampiyonası seri başı takımı olan Rusya’ya karşı 2,5-1,5 galip gelerek tarihi bir başarı elde etti.
Milli Takımımız adına birinci masada oynayan GM Dragan Solak, 2785 ELO sahibi GM Alexander Grischuk‘u yenerek Milli Takımımızın kazanmasında büyük rol oynadı. Bütün oyuncuları 2700 rating’in üzerinde olan Rusya takımındaki rakiplerine kazanç şansı tanımayan diğer sporcularımız GM Alexander Ipatov, GM Barış ESEN ve GM Mustafa YILMAZ da çok önemli bir başarıya imza atmış oldu. Bu büyük başarının ardından Türk Milli Takımı 38 takım içinde 4. sıraya 2 puan ile 4. sıraya yükseldi. İlk 5 sıradaki takımların 2 puanı bulunuyor.
Bizlere bu gururu ve mutluluğu yaşatan Millilerimize gönülden teşekkür ediyoruz. Tebrikler Türkiye!
Masa Türkiye ELO Sonuç Rusya ELO
1 GM Dragan Solak 2618 1-0 GM Alexander Grischuk 2785
2 GM Alexander Ipatov 2630 ½-½ GM Peter Svidler 2752
3 GM Barış Esen 2565 ½-½ GM Dmitry Andreikin 2710
4 GM Mustafa Yılmaz 2577 ½-½ GM Evgeny Tomashevsky 2722
  TÜRKİYE 2½-1½ RUSYA
Soldan Sağa: GM Dragan SOLAK, GM Alexander IPATOV, GM Barış ESEN, GM Mustafa YILMAZ

Tur sonuçlarıyla takım sıralaması

1. UKRAINE (RtgOrt:2694, TB1: 4 / TB2: 6)

Masa Isim Rtg FED 1 2 3 Puan Oyun RtgOrt
1 GM ARESHCHENKO Alexander 2720 UKR 1 1 2.0 2 2585
2 GM VOLOKITIN Andrei 2682 UKR 1 1 2.0 2 2577
3 GM EFIMENKO Zahar 2657 UKR ½ ½ 1.0 2 2576
4 GM MOISEENKO Alexander 2709 UKR ½ 0.5 1 2555
5 GM FEDORCHUK Sergey A. 2666 UKR 0 0.0 1 2597

2. CZECH REPUBLIC (RtgOrt:2649, TB1: 4 / TB2: 6)

Masa Isim Rtg FED 1 2 3 Puan Oyun RtgOrt
1 GM NAVARA David 2705 CZE ½ ½ 1.0 2 2663
2 GM LAZNICKA Viktor 2677 CZE ½ 1 1.5 2 2577
3 GM HRACEK Zbynek 2638 CZE ½ 1 1.5 2 2544
4 GM BABULA Vlastimil 2574 CZE 1 1.0 1 2455
5 GM STOCEK Jiri 2543 CZE ½ 0.5 1 2501

3. GREECE (RtgOrt:2606, TB1: 4 / TB2: 6)

Masa Isim Rtg FED 1 2 3 Puan Oyun RtgOrt
1 GM BANIKAS Hristos 2633 GRE 1 ½ 1.5 2 2616
2 GM PAPAIOANNOU Ioannis 2639 GRE ½ 1 1.5 2 2543
3 GM MASTROVASILIS Dimitrios 2589 GRE ½ 0.5 1 2648
4 GM HALKIAS Stelios 2555 GRE ½ 0.5 1 2409
5 GM KOTRONIAS Vasilios 2564 GRE ½ 1 1.5 2 2475

4. TURKEY (RtgOrt:2598, TB1: 4 / TB2: 5)

Masa   Isim Rtg FED 1 2 3 Puan Oyun RtgOrt
1 GM SOLAK Dragan 2618 TUR ½ 1   1.5 2 2568
2 GM IPATOV Alexander 2630 TUR   ½   0.5 1 2752
3 GM ESEN Baris 2565 TUR ½ ½   1.0 2 2511
4 GM YILMAZ Mustafa 2577 TUR 1 ½   1.5 2 2511
5 IM FIRAT Burak 2435 TUR 1     1.0 1 2257

5. FRANCE (RtgOrt:2695, TB1: 4 / TB2: 5)

Masa Isim Rtg FED 1 2 3 Puan Oyun RtgOrt
1 GM BACROT Etienne 2749 FRA ½ 0.5 1 2694
2 GM VACHIER-LAGRAVE Maxime 2742 FRA ½ ½ 1.0 2 2591
3 GM EDOUARD Romain 2653 FRA ½ 1 1.5 2 2610
4 GM TKACHIEV Vladislav 2637 FRA 1 ½ 1.5 2 2534
5 GM HAMDOUCHI Hicham 2627 FRA ½ 0.5 1 2555

6. ROMANIA (RtgOrt:2590, TB1: 3 / TB2: 6)

Masa Isim Rtg FED 1 2 3 Puan Oyun RtgOrt
1 GM LUPULESCU Constantin 2630 ROU 1 ½ 1.5 2 2554
2 GM JIANU Vlad-Cristian 2565 ROU 1 ½ 1.5 2 2397
3 GM PARLIGRAS Mircea-Emilian 2576 ROU 1 ½ 1.5 2 2279
4 GM NEVEDNICHY Vladislav 2590 ROU 1 ½ 1.5 2 2260

7. HUNGARY (RtgOrt:2672, TB1: 3 / TB2: 6)

Masa Isim Rtg FED 1 2 3 Puan Oyun RtgOrt
1 GM ERDOS Viktor 2658 HUN ½ 0 0.5 2 2629
2 GM BALOGH Csaba 2630 HUN ½ 0.5 1 2631
3 GM ALMASI Zoltan 2710 HUN 1 ½ 1.5 2 2541
4 GM POLGAR Judit 2689 HUN 1 1 2.0 2 2541
5 GM BANUSZ Tamas 2593 HUN ½ 0.5 1 2499

8. POLAND (RtgOrt:2637, TB1: 3 / TB2: 6)

Masa Isim Rtg FED 1 2 3 Puan Oyun RtgOrt
1 GM SOCKO Bartosz 2661 POL ½ 0 0.5 2 2651
2 GM SWIERCZ Dariusz 2627 POL 1 1 2.0 2 2558
3 GM GAJEWSKI Grzegorz 2634 POL ½ 0 0.5 2 2519
4 GM BARTEL Mateusz 2626 POL 1 1 2.0 2 2512

9. AUSTRIA (RtgOrt:2532, TB1: 3 / TB2: 6)

Masa Isim Rtg FED 1 2 3 Puan Oyun RtgOrt
1 GM RAGGER Markus 2672 AUT ½ ½ 1.0 2 2681
2 GM SHENGELIA David 2543 AUT ½ ½ 1.0 2 2607
3 IM KREISL Robert 2410 AUT 1 ½ 1.5 2 2598
4 IM SCHREINER Peter 2452 AUT ½ 0.5 1 2618
5 IM DIERMAIR Andreas 2459 AUT ½ 0.5 1 2590

10. GERMANY (RtgOrt:2644, TB1: 3 / TB2: 6)

Masa Isim Rtg FED 1 2 3 Puan Oyun RtgOrt
1 GM NAIDITSCH Arkadij 2727 GER 1 1 2.0 2 2621
2 GM MEIER Georg 2623 GER ½ 0.5 1 2481
3 GM KHENKIN Igor 2612 GER 0 0.0 1 2627
4 GM BARAMIDZE David 2614 GER ½ 1 1.5 2 2561
5 GM FRIDMAN Daniel 2600 GER ½ 0 0.5 2 2549

11. GEORGIA (RtgOrt:2619, TB1: 3 / TB2: 6)

Masa Isim Rtg FED 1 2 3 Puan Oyun RtgOrt
1 GM JOBAVA Baadur 2695 GEO ½ 1 1.5 2 2582
2 GM MCHEDLISHVILI Mikheil 2631 GEO 1 ½ 1.5 2 2572
3 GM GAGUNASHVILI Merab 2556 GEO 0 ½ 0.5 2 2599
4 GM PANTSULAIA Levan 2595 GEO 1 0 1.0 2 2547

12. ARMENIA (RtgOrt:2715, TB1: 3 / TB2: 2.5)

Masa Isim Rtg FED 1 2 3 Puan Oyun RtgOrt
1 GM ARONIAN Levon 2801 ARM ½ 1 1.5 2 2659
2 GM MOVSESIAN Sergei 2700 ARM ½ ½ 1.0 2 2532
4 GM SARGISSIAN Gabriel 2676 ARM ½ ½ 1.0 2 2509
5 GM PETROSIAN Tigran L. 2660 ARM ½ ½ 1.0 2 2476

13. AZERBAIJAN (RtgOrt:2693, TB1: 3 / TB2: 2.5)

Masa Isim Rtg FED 1 2 3 Puan Oyun RtgOrt
1 GM MAMEDYAROV Shakhriyar 2757 AZE 0 0.0 1 2774
2 GM RADJABOV Teimour 2715 AZE ½ 0.5 1 2557
3 GM SAFARLI Eltaj 2653 AZE 0 ½ 0.5 2 2542
4 GM MAMEDOV Rauf 2647 AZE ½ 1 1.5 2 2559
5 GM GUSEINOV Gadir 2607 AZE 1 1 2.0 2 2478

14. SPAIN (RtgOrt:2642, TB1: 3 / TB2: 2.5)

Masa Isim Rtg FED 1 2 3 Puan Oyun RtgOrt
1 GM VALLEJO PONS Francisco 2705 ESP 1 ½ 1.5 2 2550
2 GM SALGADO LOPEZ Ivan 2610 ESP ½ ½ 1.0 2 2534
3 GM ILLESCAS CORDOBA Miguel 2614 ESP ½ ½ 1.0 2 2497
4 GM KORNEEV Oleg 2637 ESP 1 1.0 1 2499
5 GM VAZQUEZ IGARZA Renier 2588 ESP 0 0.0 1 2504

15. BELARUS (RtgOrt:2599, TB1: 2 / TB2: 6)

Masa Isim Rtg FED 1 2 3 Puan Oyun RtgOrt
1 GM ZHIGALKO Sergei 2694 BLR ½ ½ 1.0 2 2585
2 GM ZHIGALKO Andrey 2619 BLR 1 ½ 1.5 2 2522
3 GM KOVALEV Vladislav 2583 BLR 1 0 1.0 2 2467
4 GM TETEREV Vitaly 2501 BLR ½ 0.5 1 2246
5 GM STUPAK Kirill 2494 BLR ½ 0.5 1 2637

16. SLOVENIA (RtgOrt:2582, TB1: 2 / TB2: 6)

Masa Isim Rtg FED 1 2 3 Puan Oyun RtgOrt
1 GM PAVASOVIC Dusko 2563 SLO ½ 0.5 1 2742
2 GM LENIC Luka 2637 SLO ½ ½ 1.0 2 2537
3 GM SKOBERNE Jure 2573 SLO 0 1 1.0 2 2469
4 GM BORISEK Jure 2555 SLO ½ 1 1.5 2 2454
5 GM TRATAR Marko 2494 SLO ½ 0.5 1 2246

17. RUSSIA (RtgOrt:2747, TB1: 2 / TB2: 6)

Masa Isim Rtg FED 1 2 3 Puan Oyun RtgOrt
1 GM GRISCHUK Alexander 2785 RUS 0 0.0 1 2618
2 GM SVIDLER Peter 2752 RUS ½ ½ 1.0 2 2625
3 GM ANDREIKIN Dmitry 2710 RUS ½ ½ 1.0 2 2589
4 GM MOROZEVICH Alexander 2727 RUS 1 1.0 1 2549
5 GM TOMASHEVSKY Evgeny 2722 RUS ½ ½ 1.0 2 2556

18. CROATIA (RtgOrt:2604, TB1: 2 / TB2: 6)

Masa Isim Rtg FED 1 2 3 Puan Oyun RtgOrt
1 GM SARIC Ivan 2628 CRO 1 0 1.0 2 2599
2 GM STEVIC Hrvoje 2611 CRO 1 0 1.0 2 2571
3 GM PALAC Mladen 2571 CRO ½ 0.5 1 2657
4 GM KOZUL Zdenko 2597 CRO ½ 1 1.5 2 2540
5 GM BRKIC Ante 2580 CRO 0 0.0 1 2417

19. NETHERLANDS (RtgOrt:2656, TB1: 2 / TB2: 4.5)

Masa Isim Rtg FED 1 2 3 Puan Oyun RtgOrt
1 GM GIRI Anish 2732 NED ½ 1 1.5 2 2554
2 GM SOKOLOV Ivan 2625 NED 1 1.0 1 2251
3 GM L’AMI Erwin 2648 NED ½ 1 1.5 2 2345
4 GM SMEETS Jan 2620 NED 0 1 1.0 2 2219
5 GM VAN KAMPEN Robin 2618 NED ½ 0.5 1 2452

20. ISRAEL (RtgOrt:2508, TB1: 2 / TB2: 4.5)

Masa Isim Rtg FED 1 2 3 Puan Oyun RtgOrt
1 GM NABATY Tamir 2580 ISR 0 0 0.0 2 2651
2 GM POPILSKI Gil 2483 ISR 1 1.0 1 2424
3 IM RAZNIKOV Danny 2481 ISR ½ 0.5 1 2623
4 GM BARON Tal 2487 ISR ½ 1 1.5 2 2519
5 IM BORUCHOVSKY Avital 2472 ISR ½ 1 1.5 2 2526

21. POLAND FUTURES (RtgOrt:2555, TB1: 2 / TB2: 4)

Masa Isim Rtg FED 1 2 3 Puan Oyun RtgOrt
1 GM DUDA Jan-Krzysztof 2542 POL 0 1 1.0 2 2599
2 GM DRAGUN Kamil 2543 POL 0 1 1.0 2 2571
3 GM TOMCZAK Jacek 2581 POL ½ ½ 1.0 2 2535
4 GM PIORUN Kacper 2555 POL ½ 1 1.5 2 2563

22. ENGLAND (RtgOrt:2694, TB1: 2 / TB2: 4)

Masa Isim Rtg FED 1 2 3 Puan Oyun RtgOrt
1 GM ADAMS Michael 2752 ENG ½ 0.5 1 2633
2 GM MCSHANE Luke J 2696 ENG ½ 0 0.5 2 2597
3 GM SHORT Nigel D 2680 ENG ½ 0.5 1 2556
4 GM JONES Gawain C B 2648 ENG 1 ½ 1.5 2 2564
5 GM HOWELL David W L 2644 ENG 1 0 1.0 2 2541

23. ITALY (RtgOrt:2626, TB1: 2 / TB2: 4)

Masa Isim Rtg FED 1 2 3 Puan Oyun RtgOrt
1 GM CARUANA Fabiano 2782 ITA 1 ½ 1.5 2 2646
2 GM BRUNELLO Sabino 2615 ITA 1 0 1.0 2 2570
3 GM VOCATURO Daniele 2577 ITA 1 0 1.0 2 2539
4 GM GODENA Michele 2501 ITA ½ 0.5 1 2543
5 GM ROMBALDONI Axel 2530 ITA 0 0.0 1 2435

24. DENMARK (RtgOrt:2535, TB1: 2 / TB2: 3)

Masa Isim Rtg FED 1 2 3 Puan Oyun RtgOrt
1 GM HANSEN Sune Berg 2563 DEN ½ 0.5 1 2658
2 IM GLUD Jakob Vang 2526 DEN 0 0 0.0 2 2608
3 GM PALO Davor 2553 DEN ½ 0.5 1 2514
4 GM RASMUSSEN Allan Stig 2486 DEN 0 1 1.0 2 2589
5 IM ANDERSEN Mads 2499 DEN ½ 1 1.5 2 2499

25. POLAND GOLDIES (RtgOrt:2542, TB1: 2 / TB2: 2)

Masa Isim Rtg FED 1 2 3 Puan Oyun RtgOrt
1 GM TAZBIR Marcin 2555 POL ½ ½ 1.0 2 2588
2 GM HEBERLA Bartlomiej 2556 POL ½ ½ 1.0 2 2535
3 GM BULSKI Krzysztof 2538 POL 0 1 1.0 2 2529
4 GM GDANSKI Jacek 2518 POL 0 ½ 0.5 2 2475

26. BULGARIA (RtgOrt:2583, TB1: 1 / TB2: 6)

Masa Isim Rtg FED 1 2 3 Puan Oyun RtgOrt
1 GM TOPALOV Veselin 2774 BUL ½ 1 1.5 2 2779
2 GM RUSEV Krasimir 2539 BUL ½ ½ 1.0 2 2677
3 GM PETKOV Vladimir 2570 BUL ½ 0 0.5 2 2662
4 IM ARNAUDOV G. Petar 2448 BUL ½ 0 0.5 2 2634

27. SWEDEN (RtgOrt:2539, TB1: 1 / TB2: 6)

Masa Isim Rtg FED 1 2 3 Puan Oyun RtgOrt
1 GM GRANDELIUS Nils 2557 SWE ½ ½ 1.0 2 2710
2 GM TIKKANEN Hans 2544 SWE 1 ½ 1.5 2 2632
3 GM BERG Emanuel 2547 SWE ½ ½ 1.0 2 2631
4 GM CARLSSON Pontus 2499 SWE 0 0.0 1 2637
5 IM BLOMQVIST Erik 2508 SWE 0 0.0 1 2607

28. MONTENEGRO (RtgOrt:2505, TB1: 1 / TB2: 6)

Masa Isim Rtg FED 1 2 3 Puan Oyun RtgOrt
1 GM DJUKIC Nikola 2543 MNE 0 0 0.0 2 2753
2 GM BLAGOJEVIC Dragisa 2524 MNE ½ ½ 1.0 2 2655
3 GM DRASKO Milan 2447 MNE ½ ½ 1.0 2 2645
4 GM KOSIC Dragan 2504 MNE 1 ½ 1.5 2 2624

29. ICELAND (RtgOrt:2524, TB1: 1 / TB2: 6)

Masa Isim Rtg FED 1 2 3 Puan Oyun RtgOrt
1 GM STEINGRIMSSON Hedinn 2543 ISL ½ 0 0.5 2 2646
2 GM STEFANSSON Hannes 2539 ISL ½ 1 1.5 2 2570
3 IM GRETARSSON Hjorvar Steinn 2511 ISL ½ ½ 1.0 2 2537
4 GM DANIELSEN Henrik 2502 ISL ½ 0.5 1 2365
5 IM KJARTANSSON Gudmundur 2455 ISL 0 0.0 1 2574

30. SCOTLAND (RtgOrt:2305, TB1: 1 / TB2: 4)

Masa Isim Rtg FED 1 2 3 Puan Oyun RtgOrt
1 FM MORRISON Graham 2351 SCO ½ ½ 1.0 2 2619
2 IM MUIR Andrew J 2312 SCO ½ 0 0.5 2 2589
3 FM TATE Alan 2299 SCO 0 1 1.0 2 2563
4 GRANT Jonathan I M 2257 SCO 0 ½ 0.5 2 2485

31. SERBIA (RtgOrt:2588, TB1: 1 / TB2: 3)

Masa Isim Rtg FED 1 2 3 Puan Oyun RtgOrt
1 GM IVANISEVIC Ivan 2619 SRB ½ ½ 1.0 2 2552
2 GM PERUNOVIC Milos 2613 SRB ½ 1 1.5 2 2511
4 GM BOGOSAVLJEVIC Boban 2549 SRB 0 0 0.0 2 2513
5 IM INDJIC Aleksandar 2534 SRB ½ ½ 1.0 2 2490

32. FINLAND (RtgOrt:2481, TB1: 1 / TB2: 2)

Masa Isim Rtg FED 1 2 3 Puan Oyun RtgOrt
1 GM NYBACK Tomi 2586 FIN 0 1 1.0 2 2663
2 IM SIPILA Vilka 2463 FIN 0 0 0.0 2 2577
3 IM KARTTUNEN Mika 2440 FIN 0 0.0 1 2577
4 IM AGOPOV Mikael 2435 FIN 1 ½ 1.5 2 2521
5 FM EBELING Daniel 2365 FIN ½ 0.5 1 2502

33. LITHUANIA (RtgOrt:2449, TB1: 0 / TB2: 6)

Masa Isim Rtg FED 1 2 3 Puan Oyun RtgOrt
1 GM ZAGORSKIS Darius 2480 LTU 0 ½ 0.5 2 2594
3 IM BEINORAS Mindaugas 2389 LTU ½ ½ 1.0 2 2598
4 LAURUSAS Tomas 2409 LTU ½ 0 0.5 2 2547
5 FM VEDRICKAS Tautvydas 2305 LTU ½ ½ 1.0 2 2541

34. BELGIUM (RtgOrt:2478, TB1: 0 / TB2: 4.5)

Masa Isim Rtg FED 1 2 3 Puan Oyun RtgOrt
1 IM MICHIELS Bart 2506 BEL ½ 1 1.5 2 2611
2 IM RINGOIR Tanguy 2514 BEL 0 ½ 0.5 2 2592
3 IM DOCX Stefan 2488 BEL 1 0 1.0 2 2521
4 IM SOORS Stef 2404 BEL 0 0 0.0 2 2547

35. SWITZERLAND (RtgOrt:2489, TB1: 0 / TB2: 3)

Masa Isim Rtg FED 1 2 3 Puan Oyun RtgOrt
1 GM PELLETIER Yannick 2575 SUI ½ 1 1.5 2 2621
2 GM GALLAGHER Joseph G. 2504 SUI 0 0.0 1 2627
3 IM KURMANN Oliver 2424 SUI ½ 0 0.5 2 2559
4 FM GEORGIADIS Nico 2423 SUI 0 0 0.0 2 2557
5 IM FORSTER Richard 2452 SUI 0 0.0 1 2472

36. FYROM (RtgOrt:2444, TB1: 0 / TB2: 3)

Masa Isim Rtg FED 1 2 3 Puan Oyun RtgOrt
1 IM PANCEVSKI Filip 2478 MKD 0 0 0.0 2 2585
2 GM BOGDANOVSKI Vlatko 2459 MKD 0 0 0.0 2 2577
3 IM KIZOV Atanas 2413 MKD ½ ½ 1.0 2 2589
4 GM STANOJOSKI Zvonko 2417 MKD 1 0 1.0 2 2568

37. NORWAY (RtgOrt:2312, TB1: 0 / TB2: 2)

Masa Isim Rtg FED 1 2 3 Puan Oyun RtgOrt
1 FM TARI Aryan 2420 NOR ½ ½ 1.0 2 2666
2 HAUGE Lars Oskar 2301 NOR 0 0 0.0 2 2596
3 FM HOLM Kristian Stuvik 2281 NOR 0 0 0.0 2 2569
4 SALOMON Johan 2246 NOR ½ ½ 1.0 2 2498

38. WALES (RtgOrt:2224, TB1: 0 / TB2: 0)

Masa Isim Rtg FED 1 2 3 Puan Oyun RtgOrt
1 IM JONES Richard S. 2435 WLS 0 0 0.0 2 2681
2 FM VARLEY Peter 2251 WLS 0 0 0.0 2 2595
3 JAMESON David 2147 WLS 0 0 0.0 2 2612
4 HEWITT William 2061 WLS 0 0.0 1 2590
5 PLEASANTS Allan J 2027 WLS 0 0.0 1 2620

Yorumlarınız

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.