Dünya Kadınlar Takım Şampiyonası Başlıyor

Dünya Kadınlar Takım Şampiyonası Başlıyor

Perşembe, 28 Şubat 2013 14:46

Dünya Kadınlar Takım Şampiyonası 2-12 Mart 2013 tarihlerinde Kazakistan’ın Astana şehrinde, Duman Otel’de gerçekleştirilecektir. Dünyanın en iyi kadın ulusal takımlarının katılacağı şampiyonada İstanbul Olimpiyatı neticesinde sıralamadaki en iyi üç takım, beş adet kıta şampiyonu takım, ev sahibi takım ve kurallar dahilinde FIDE başkanının seçtiği bir takım yer alacak. 10 ülkeden 50 sporcunun yarışacağı şampiyonada Çin, Rusya, Ukrayna, Amerika, Hindistan, Fransa, Türkiye, Gürcistan, Romanya ve Kazakistan bulunuyor.

Toplam beş oyuncudan oluşan takımlar 9 tur döner sistem üzerinden oynayacak.

2007 yılından bu yana düzenlenen Dünya Kadınlar Takım Şampiyonası ‘nı bu zamana kadar Çin Takımı kazandı. Bu sene Hou Yifan ve Zhao Xue gibi güçlü oyuncuların yokluğunda mücadele edecek Çin Takımı bakalım nasıl bir performans gösterecek?

Eylül ayında İstanbul’da düzenlenen Dünya Satranç Olimpiyatı şampiyonu Rusya Takımı, daha once dünya kadınlar şampiyonasında üç gümüş madalya kazandı. Rusya takımı bu sene Kosintseva kardeşlerin eksikliğinde mücadele edecek. Ünlü oyuncular bu sene takımda yer almıyor, çünkü Sergei Rublevsky’nin antrenörlüğünde ulusal takımda yarışmak istemediklerini belirttiler. Bu oyuncular yerine takıma Alisa Galliamova and Olga Girya alındı.

Dünya Kadınlar Şampiyonu Anna Ushenina’nın Ukrayna adına oynayacağı şampiyona, unvana ulaşmasının ardından katılacagı ilk resmi şampiyona olacak. Ukrayna takımı 2007 ve 2009 senelerinde gerçekleşen Dünya Kadınlar Takım Şampiyonalarında ve 2012 Dünya Satranç Olimpiyatı’nda bronz madalya kazanmışlardı.

Şampiyonaya birinci sırada başlayan Gürcistan Takımı ise Mardin’deki takım kompozisyonu ile yarışacak. Bir önceki şampiyonada Gürcistan bronz madalyanın sahibi olmuştu.

GM Adrian Michalcishin’in antrenörlüğünde yarışacak olan Türkiye Takımı, WGM Betül Cemre Yıldız, WGM Kübra Öztürk, WCM Kardelen Cemhan, WFM Selen Sop ve WCM Emel Kaya’dan oluşuyor.

Şampiyona Sayfası

ileDünya Kadınlar Takım Şampiyonası Başlıyor.

Yorumlarınız

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.